Kauza EH Malina: Přehledné informace pro klienty, část 2
Profilovka
05. 06. 2023

Městský soud v Praze určil upadajícímu Energetickému holdingu Malina insolvenčního správce i 5členný prozatímní věřitelský výbor. Schůze věřitelů rozhodující o řešení úpadku proběhne 29. srpna. Klienti EH Malina přihlašují své pohledávky k insolvenčnímu řízení, čas mají do 12. července. V kauze mohou přijít nejen o investované peníze, či již nainstalované solární panely, ale i o státní dotace. Důležitý je individuální přístup ke každému případu.

 

Společně s nezávislým advokátem a insolvenčním správcem jsme pro poškozené klienty EH Malina připravili přehledné shrnutí celé problematiky kauzy energetického holdingu. Ve dvou článcích odpovíme na nejčastější dotazy a přiblížíme možnosti dalšího postupu. První článek k přečtení zde.

 

Jakou roli má insolvenční správce v kauze Malina?

Insolvenčním správcem byla Městským soudem v Praze určena Insolvenční agentura v.o.s. z Karlových Varů v čele s Rudolfem Vinšem, která má zvláštní povolení řešit velké bankroty. 

Soud uložil insolvenčnímu správci povinnost předložit do 30. června první zprávu, ve které uvede údaje o řádném vedení účetnictví, informace o případném jednání ze strany dlužníka, které by ohrožovalo navrhovanou reorganizaci, či zjištění, zda EH Malina nesleduje podáním návrhu na povolení reorganizace nepoctivý záměr. Insolvenční správce zároveň přezkoumává přihlášené pohledávky, které mohou klienti zasílat nejpozději do 12. července.

 

Soud určil prozatímní věřitelský výbor, co to znamená?

Dne 17. května určil Městský soud v Praze pět členů prozatímního věřitelského výboru v kauze EH Malina. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že čtyři členové patří mezi klienty, kteří zaplatili zálohu, ale instalace fotovoltaiky či tepelného čerpadla u nich dosud neproběhla. Pátým členem výboru je jeden z největších věřitelů EH Malina, společnost Iceberg Comp, které holding dluží přes 78 milionů korun. Prozatímní věřitelský výbor má za úkol hájit zájmy věřitelů do doby, než bude na schůzi věřitelů ustanoven řádný věřitelský výbor, tedy do 29.srpna.

 

Jak mohou věřitelé ovlivnit průběh insolvenčního řízení, pokud nemají zastoupení v určeném 5členném prozatímním výboru?

Pokud věřitel není členem prozatímního věřitelského výboru, nemá v tuto chvíli přímý vliv na činnost insolvenčního správce. Nicméně pokud řádně přihlásí svou pohledávku, může následně spolurozhodovat při schůzi věřitelů, která se bude konat 29. srpna.

 

Je vhodné nechat se zastupovat stejným advokátem s více věřiteli?

Spolupráce věřitelů může být vzájemně přínosná a mít synergický efekt. Pokud více věřitelů vznáší v rámci insolvenčního řízení nějaký podnět, je to efektivnější, než množství samostatných podání od drobných věřitelů. Přestože český právní řád nezná institut hromadných žalob a každý klient se musí soudit sám za sebe, existuje několik důvodů, proč je dobré, aby jeden advokát zastupoval větší počet klientů. Některé z důvodů mohou být např.:

  • Úspora času a peněz. I když advokát musí projít každý případ individuálně a následně každého klienta separátně zastupovat, s konkrétní kauzou se advokát seznámí pouze jednou. Časové náklady na monitorování průběhu řízení se pak v případě většího počtu klientů dají rozmělnit. 

  • Detailní znalost kauzy. Čím více klientů advokát zastupuje, tím větší má přehled o tom, co klienti preferují, a co je pro ně v danou chvíli nejvhodnějším řešením.

  • Větší vliv. Silná skupina věřitelů má silný hlas v insolvenčním řízení a může být také více chráněna proti nekalým jednáním dlužníka.

 

Klient EH Malina má již vše řádně nainstalované a zapojené, dostal státní dotaci. Musí se insolvenčním řízením zabývat nebo se ho situace již netýká?

Obecně platí, že pokud jsou splněny všechny smluvní povinnosti, insolvenční řízení by se klienta již nemělo týkat. Klientů, kteří činili specifické kroky ve spojitosti se smlouvou, jako je například odstoupení od smlouvy, vymáhání pohledávek atp. by se však insolvenční řízení týkat mohlo. Potenciální problém může také nastat v případě budoucích nároků v rámci záručních vad. V každém případě je opět vhodné poradit se o konkrétní situaci s právním zástupcem.

 

Klient má těsně před dokončením instalace fotovoltaiky či tepelného čerpadla. Jak nyní postupovat?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět bez znalosti smlouvy vztahující se k dané zakázce. V určité situaci může insolvenční správce požadovat demontáž již nainstalovaných panelů, které posléze přejdou do insolvence. V jiných případech, kdy třeba nemá klient smluvní vztah přímo s EH Malina, je nejlepší se obrátit s konkrétními dotazy a smluvní dokumentací na specialistu insolvenčního práva.

 

Co dělat v případě, že klientovi hrozí nedodržení řádného termínu pro čerpání dotace?

Každý klient je srozuměn s termínem, do kdy má být realizovaná instalace fotovoltaiky či tepelného čerpadla. Pokud se tento termín nedodrží, klientovi hrozí, že přijde o nárok na čerpání dotace a Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) nemusí dotaci vyplatit.

 

Jelikož se v poslední době objevilo více firem, které nejsou schopny dodat či dokončit zakázky ve stanoveném termínu, SFŽP ČR se rozhodl pomoci ohroženým domácnostem a dal možnost zažádat o prodloužení lhůty dokončení realizace. Každý případ bude však posuzován individuálně, a proto je potřeba, aby klienti, kterých se to týká, kontaktovali SFŽP osobně nebo v zastoupení pověřené osoby.

 

V redakci nyní připravujeme pomoc pro zákazníky Energetického holdingu Malina. Pokud budete mít zájem tuto pomoc využít, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím tohoto formuláře.

 

O tomto tématu jsme napsali také:

 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image