V čimelickém kostele si Karla Schwarzenberga připomenou bohoslužbou

Orlík nad Vltavou/Čimelice (Písecko) 13. listopadu (ČTK) - Bohoslužbou si ve středu v kostele v Čimelicích na Písecku připomenou politika a aristokrata Karla Schwarzenberga, který v neděli ve věku 85 let zemřel. Schwarzenberg v Čimelicích strávil část dětství a k místu měl stále vztah. Pokud mu to čas dovolil, navštěvoval i místní kostel. ČTK to dnes řekl čimelický farář Ludvík František Hemala.

"Před několika lety, když byl vážně nemocný jeho bratr, který žije nedaleko, tak sem (Schwarzenberg) jezdil často. A několikrát dorazil i v neděli na bohoslužbu," uvedl farář. Schwarzenberg vyznával víru římskokatolického křesťanství. Sám sebe prohlásil za "mizerného křesťana, ale obstojného katolíka".

Hemala připomněl, že Schwarzenberg se vždy snažil místním lidem pomoci. "Například finančně přispěl i na opravu našeho kostela. Byl hodně vytížený, takže se sem dostal jen někdy. Ale snažil se zajít do kostela, i když nebyla žádná bohoslužba. Zvali jsme ho na různé kulturní a společenské akce, což ho pokaždé potěšilo a snažil se přijet," uvedl farář.

Schwarzenberg strávil velkou část dětství nejen v Čimelicích, ale také v nedalekém Orlíku. V parku u orlického zámku je také rodinná hrobka Schwarzenbergů. Známější hrobka šlechtické rodiny je u Třeboně na Jindřichohradecku. "Ale ta je spojena s hlubocko-krumlovskou větví Schwarzenbergů. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1939, kdy zde byl pochován Jan Nepomuk II.," řekla ČTK správkyně hrobky Lenka Mikuláštíková. Karel Schwarzenberg patřil do orlické větve. Mikuláštíková se proto domnívá, že pokud jeho ostatky budou uloženy do rodinné hrobky v Česku, bude to spíš u orlického zámku.

Od neděle vznikají na řadě míst jihočeského kraje pietní místa. Jedno je například také u zámku v Čimelicích. "Lidé se také mohou u nás na městském úřadu přijít podepsat do kondolenční knihy," uvedla starostka Čimelic Šárka Hrdličková.

rek kš

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image